Meeleheitlikult oma vabaduse eest võitlev Ukraina üritab samal end parun Münchauseni kombel ka korruptsioonisoost välja tõmmata.
Läinud suvel palus Ukraina valitsus välisabi 51 200 kilomeetri sõjas puruks pommitatud teede taastamiseks.
Samal ajal avastasid Raadio Vaba Euroopa Ukraina uuriva toimetuse ajakirjanikud ootamatult kuhu valitsuse enda miljonid kaovad(1).
41 miljonit kuberneri tüdrukule
Kui meil kandis Slava Ukrainõ juht Johhana-Maria Lehtme 1,5 miljonit eurot oma Lvivi endisest abilinnapeast silmarõõmu ilusalongile , siis Dnipropetrivski oblasti kuberner Valentõn Reznitšenko oli suunanud 41 miljonit dollarit oma fitnesstreenerist silmarõõmu Yana Khlanta spordiklubile.
Erinevalt eestlaste annetatud rahast ei läinud see rindele saadetavate kiirabiautode ümberehitamiseks, vaid oblasti purustatud teede ja sildade remondiks.
Lugu oli erakordne mitmes mõttes.
Esiteks on purustused Dnipropetrovski teedel ühed väiksemad Ukrainas, teiseks oli sinna suunatud summa suurem kui Harkivi, Sumõ, Kiievi ja Odessa reaalselt purustatud teede taastamiseks.
RFE uuriv lugu kirjeldab detailselt kuidas ja kelle kaasabil miljonid liikusid. Selgub, et kuberner ja president olid vanad kamraadid.
Presidendi pressiteenistus teatas ajakirjanikele , et kuna sõja ajal on info salajane siis tuleb riigipea vastus peale sõja lõppu.
Sõdurile kolm korda kallim muna
Dnipropetsrivski kuberneri ja tema tüdruku lugu on üks paljudest.
21 jaanuaril ilmus lugu sõjaaja seni suurimast korruptsioonist, kust selgus, et kaitseministeerium maksis 355 miljoni dollarilise lepinguga sõdurite toidu eest turuhinnast kaks-kolm korda kõrgemat hinda (2 )
Üks muna eesliini sõdurile maksis 17, samas kui poest sai selle vaid 7 grivnaga.
Samal ajal tabati taristuministri asetäitja generaatorite soetamiseks mõeldud 400 000 dollari näppamiselt.
Maikuus võeti 2,7 miljoni dollari suuruse altkäemaksu pärast rajalt maha ülemkohtu esimees Vsevolod Kniaziev.
10 000 dollarilise ametipalgaga mehe kodus leiti diivanist miljon dollarit, töökabinetist aga pool miljonit (4)
Transparency Internationali andmetel on Ukraina kõige korrumpeerunum riik Euroopas.
Siin on praktiliselt kõik müügis.
Soovite osta doktorikraadi?
Ukrainas on kombeks, et ülemustel peab doktorikraad olema . Tahad ametniku või poliitikuna karjääri teha pead endale doktorikraadi ostma.
Doktorikraad on kõrgelt hinnatud tollis, politseis, prokuratuuris, maksuinspektsioonis, julgeolekuteenistuses, piirivalve-, sõjaväe- ja avalikus teenistuses.
See sillutab teed otsustajate sekka, tagab kõrgema palga ja boonused (5).
Mõistagi on doktorikraad ka kõikidel senistel Ukraina presidentidel . President Zelenski on esimene, kellel seda pole.
Professor Osipian kirjeldab sürrealistlikku olukorda Ukraina akadeemilisel maastikul.
Dissertatsioonide turul on kõik müügiks: alates väitekirja teema valikust ja teadusartiklite kirjutamisest ning teadusministeeriumi poolt aktsepteeritud ajakirjas avaldamisest monograafiate kirjutamiseni ja „sõltumatute „ välisretsensioonide saamiseni välja.
Väitekirja saab tellida mis tahes valdkonnas.
Kõige nõutavamad on majandus- ja õigusteaduste doktori kraadid, kõige kallim aga meditsiinidoktori oma.
Magistrikraadi saab 5000 dollariga , doktorikraadi eest tuleb maksta juba 25 000.
„Selle tulemusena võib ka kirjaoskamatu inimene omandada doktorikraadi,“ „tõdeb professor Osipian.
Klanniühiskonna karm reaalsus
Maailmapanga hinnangul iseloomustab Ukrainat klannikapitalism.See on majanduse juhtimise mudel, kus poliitilised otsused alluvad vähesele hulgale ettevõtetele lubamatule mõjule (6).
Kuigi vaid 2 protsenti ettevõtetest on „poliitiliselt seotud,“ on nende käes üle 20 protsendi Ukraina ettevõtete kogukäibest ja üle neljandiku varadest.
Klanni liikmed saavad riigihangetel endale paremad palad ja neil on privileeg riigivara erastamisel.
Selliste ettevõtete auditeerimise tõenäosus on 61 protsenti väiksem kui mitteseotud ettevõttel.
John Lough kirjeldab mõjuka Briti mõttekoja Chatham House toimetises Ukraina kapitalismi olemust (7).
See toetub neljale sambale.
- Oligarhide huve esindavad ja nende poolt kinni makstud kõrged ametnikud mõjutavad valitsuse otsuseid,
- Parlamendiliikmed saavad oligarhidelt tasu vajalike seaduste läbisurumiseks,
- Süsteemi huvide kaitseks mehitatakse kohtusüsteem ja õiguskaitseorganid lojaalsete inimestega,
- Peamised meediaväljaanded on omade käes ja need pakuvad „õigetele“ poliitikutele piisavalt esinemisvõimalusi, kujundavad rahva arvamust suurettevõtetele meelepärases suunas , samal ajal rünnates neid, kes sellele vastu astuvad.
Nimetatud neli tugisammast annavad võimaluse kasutada erinevaid mehhanisme erinevates kombinatsioonides ja erineva intensiivsusega oma huvide edendamiseks.
Miljardär Igor Kolomaiski kontrollib parlamendis 40 saadikut, teine miljardär Dmytro Firtash 15-e, kolmandal, Rinat Ahmetovil on vaid kuus.
Chatam House tõdeb, et selline olukord on olnud erakordselt stabiilne:
„Ukraina korruptsioonivastane infrastruktuur on väike “saar” sügavalt vaenulikus meres .“
Korruptsioon sõja ajal
Kuigi president Zelenski armastab korrata, et Ukraina peab korraga kahte sõda- ühte Venemaaga ja teist kohalike korruptantidega on analüütikute hinnangul viimane takerdunud.
„Ukrainas on korruptsioonist rääkimine tänapäeval omamoodi tabu. Neid, kes muret tekitavad, on süüdistatud “Vene propaganda” levitamises.“(8)
Foreign Policy kirjutab, et kuna sõja ajal on paljud asjad salastatud, on korruptsiooni paljastavate uurivate ajakirjanike töö raskendatud ja korruptandid saavad taas vabamalt hingata(9).
“Paljud vihkavad mind arvates , et sedasi aitan Venemaad, diskrediteerides Ukrainat lääne silmis,” ütleb nimekaim uuriv ajakirjanik Juri Nikolov, mees kes avastas, kuidas kaitseministeeriumi juhid sõdurite toidu pealt teenivad.
Nikolov peab silmas, et korruptsioonist kirjutamine võib nõrgendada Lääne sõjalist toetust Ukrainale.
“Ma tõesti ei tahtnud seda avaldada,” ütles ajakirjanik FP-l. Et minimeerida loo võimalikku mõju sõjategevusele, saatis Nikolov oma loo esmalt kaitseministeeriumile ja presidendi kantseleile, lootes, et ametnikud tunnistavad kiiresti oma vigu ja tegelevad nendega. Paraku keegi ei reageerinud.
SCEFUS, Rootsi välispoliitika instituudi Kesk- ja Ida-Euroopa uuringute keskus kirjeldab avameelselt tänast olukorda Ukrainas(10).
Kuigi ülemraada võttis mullu vastu uue riikliku korruptsioonivastase strateegia ning valitsus kinnitas programmi pole korruptsioonivastased meetmed täna prioriteetsed, ning nende rakendamiseks eriti kohalikul tasandil ei jätku ressursse.
Omavalitsused saavad tohutul hulgal välisabi, kuid selle jaotamist enamasti ei kontrollita ning tihti saavad ametnikud sõjast kasu.
Kui keegi ka vahele jääb on korruptantidele määratavad karistused leebed.
Korruptsioonivastase võitluse vahedaim mõõk – riigihangete elektrooniline süsteem PROZORRO on sõja lõpuni tuppe peidetud ning riigi 1,3 miljonit ametnikku saavad rahulikult hingata- ka nemad ei pea enne sõja lõppu seni kohustuslikku varade ja tulude deklaratsioone esitama.
Avatud registrite puudumisel kasvab korruptsioon plahvatuslikult ja hämaruse varjus sirgub vaikselt oligarhide uus põlvkond.
NABU, rahvuslik korruptsioonivastane büroo ei saa korruptante kelle püüdmiseks ta loodud on iseseisvalt salaja pealt kuulata,
Transparency Internationali Ukraina juhid imestavad kuidas tänavu märtsis NABU juhiks saanud väikese sissetulekuga Semen Kryvonos ja tema naine on suutnud saada Kiievi lähedal seitsme ja poole hektari suuruse maa, maja ja korteri ning veel kümne maatüki omanikuks(11).
OECD Rahvusvahelistes äritehingutes altkäemaksu andmise töörühma esimees ja Ukraina riigikaitse korruptsiooni monitooringu juht Drago Kos tunnistab EUCRIM värskes raportis. , et on suur oht, et Ukrainale saadetud rahalised vahendid lähevad vasakule(12).
Kos kirjutab, et Ukrainat abistavate NGO-de seas leidub selliseid kes välismaalt saadud abi enda kasumiks muudavad.
- mai seisuga on Ukraina saanud doonoritelt 165,4 miljardit eurot
Kuidas nõiaringist välja murda?
Selleks, et Euroopa Liitu ja Natosse saada tuleb Ukrainal iga hinna eest riiki lämmatavast korruptsiooniringist välja murda.
President Zelenski on lubanud viia Ukraina korruptsiooniindeks EL keskmisele tasemele.
Arvestades, et eelmisel aastal oli Ukraina korruptsiooni indeks 33, EL-s keskmiselt aga 61, tähendab see ebainimlikku hüpet.
Paraku on Ukraina näitajad viimastel aastatel mitte tõusnud ,vaid pigem langenud(13)
Kui 2020 aastal oli Ukraina 140 riigi seas 72-l kohal, 2021 74, nüüd rebib Surinami, Burkina Faso ja Uzbekistaniga 76 koha pärast tõdeb World Justice Project 2022(14).
Vahetult enne Euroopa Komisjoni juhi Ursula von Leyeni veebruarikuist Kiievi visiiti lasi president Zelenski korraga lahti 15 kõrget aukandjat, nende seas neli aseministrit, peaprokuröri asetäitja, presidendi nõuniku, viis kuberneri ( nende seas ka Dnipropetrovski oma) , kaks agentuuri juhti ja presidendi nõunik(15).
Üha rohkem on viiteid, et korruptsiooniga võitluse hoogtöö lipu all püüab üks seltskond vabaneda oma konkurentidest.
„Silmapaistvate reformijate kohtu alla andmine, süüdimõistmine ja vangistamine on Ukraina jaoks katastroof. „
Samal ajal püütakse oma liigse innukusega jätta EL-le mulje, et Ukraina on kohe kohe valmis liitu saamiseks(16).
Tõsiseks murekohaks on see, et NGO-de kaasamine korruptsioonivastases tegevuses on piiratud( 17).
Suuremad doonorriigid mõtlevad mitu sammu ette ja arutlevad kuidas tagada , et peale sõda Ukrainasse saadetavad sajad miljardid hoopis uute oligarhide tasku ei kao.
„Kui majas möllab tulekahju, ei ole asendusvaipade värvi üle arutamine esmatähtis “ alustas The Guardian tänavu 16. juunil oma lugu Ukraina sõjajärgsest ülesehitustööst(18).
Ajaleht juhib tähelepanu, et lääneriikide tegevus sõjaaegses Ukrainas meenutab nende tegevust sõjaaegses Süürias.
Nii siis kui praegu korraldatakse riigi sõjajärgse ülesehitusele pühendatud lõputuid konverentse.
Kui Süüria sõja aegsete konverentside eelduseks oli Bashar al-Assadi lüüasaamine, siis täna on selleks Putini lüüasaamine.
Sümpoosionide hulk sunnib küsima, kuidas on tagatud, et miljardid ei maandu lõpuks Ukraina eliidi taskutes.
Maailmapanga rehnungi järgi kulub Ukraina ülesehitamiseks vähemalt 411 miljardit dollarit
Lehe väitel pole riikidel ja pankadel sõja järel sellist raha kusagilt võtta.
Guardiani sõnul on õhus väga teravad küsimused.
Näiteks kui palju pagulasi, kes on elanud Lääne-Euroopas kaks aastat, pöörduvad tagasi koju ja
millise koha omandavad sõjajärgses Ukrainas Vene piiril asuvad suurlinnad Harkiv, Lugansk, Donetsk ja Mariupol.
Viited :
- Brought Great Rewards For A Company Linked To Dnipropetrovsk’s Government And An FBI Fugitive Radio Free Europe 3.01 2023
- Juri Nikolov. The Ministry of Defence Continues to Buy Food at Eccessive Prices. Kiev Post. 21.01.2023
- Ukrainian deputy infrastructure minister arrested, charged with taking bribes in embezzlement case. Meduza. 22.01.2023.
4. Верховний суд звільнив свого голову Князєва після затримання його НАБУ.Ukrainskaja Pravda. 16.05.2023
- Ararat Osipian.Let me write a dissertation for you: the micro-level cost-benefit approach to doctoral degree fraud A Journal of Comparative and International Education 2021. 51 (4).
- What Is the Cost of Crony Capitalism for Ukraine? World Bank, 2018.
- Ukraine,s system of crony capitalism. Chatham House 1.07.2021.
- Biden says he’ll back Ukraine as long as it takes. But some take aim at the price tag NPR. 20.02 2022,
- War Hasn’t Deterred Ukraine’s Anti-Corruption Fighters .Foreign Policy, 28, 02. 2023,
- Anti-corruption Reform in Ukraine After Russia’s Full-Scale InvasionSCEEUS, No. 9 13. 06.2023.
- NABU COMPETITION: 5 CANDIDATES TO WHOM TI UKRAINE HAS MOST QUESTIONSTransparency International. February 17, 2023
12. War and Corruption in Ukraine .EUCRIM, 2, 2022World Justice Project 2022
- WJP Rule of Law Index. World Justice Project 2022.
- Corruption Pereceptions Index 2022. Transparency International.
- Zelenskiy ramps up anticorruption drive as 15 Ukrainian officials exit. The Guardian, 24.01,2023.
- High stakes for Ukraine as clampdown on corruption comes under scrutiny. Guardian, 18.04.2023.
- Ensuring NGO Accountability for Reconstruction and Humanitarian Relief in Ukraine.
- As well as fighting Russia, Ukrainians are battling corruption in home. The Guardian, 16. o6. 2023.